KOFEINOWA DRZEMKA

Siedzisz przed komputerem, gdy nagle w samym środku dnia Twoja świadomość zaczyna odpływać, oczy same się zamykają, ogarnia Cię senność. Nawet kolejna kawa już nie pomaga. Znasz to uczucie? A czy wiesz, że połączenie niewielkiej ilości szybko wypitej kawy i krótkiej drzemki, może całkowicie rozwiązać ten problem?

Połączenie snu i kawy wydaje się absurdalne, ale praktyka i badania udowodniły, że wcale tak być nie musi. Istnieje pewna prosta metoda wykorzystująca regeneracyjny efekt drzemki i pobudzające działanie kawy, która może postawić nas na nogi w bardzo krótkim czasie.

Metodę tę nazywa się powszechnie „coffee nap”, a jej zaletą jest maksymalnie szybka regeneracja i pozbycie się senności oraz uczucia ociężałości w zaledwie 20 minut. Jak ją prawidłowo wdrożyć? Zasady są dwie.

Po pierwsze: gdy czujemy się senni i mamy możliwość ucięcia sobie krótkiej drzemki, wypijamy szybko espresso (lub inną pasującą nam formę kawy), po czym natychmiast układamy się do drzemki. Czas jest tu kluczowy, gdyż za 20 minut zacznie działać wypita przez nas kofeina.

Po drugie: przestrzegamy czasu drzemki – 20 minut i nie dłużej, gdyż jeśli zapadniemy w fazę głębokiego snu, metoda nie zadziała. Ostatecznie nie musimy również zasypiać, gdyż sam relaks w wygodnej pozycji z zamkniętymi oczami, również jest dla organizmu odpoczynkiem i zapewni podobny efekt.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po 20 minutach otwieramy oczy zauważając, że senność odeszła, a zaspany dotąd umysł jest teraz ostry niczym samurajski miecz.

Jak to działa?

Po 20 minutach zawarta w kawie kofeina trafia do mózgu i blokuje receptory adenozynowe. Po standardowej drzemce to ten właśnie nukleozyd purynowy odpowiada za uczucie senności. Jednak, gdy receptory zostają zablokowane przez kofeinę, adenozyna nie może się do nich przyłączyć, dlatego czujemy się ożywieni i zregenerowani.

Taka drzemka nie powinna być stosowana zamiast zdrowego, nocnego snu, a jedynie jako uzupełnienie, gdy potrzebujemy szybkiej, dodatkowej regeneracji i błyskawicznej porcji energii. Najlepszych efektów możemy się spodziewać po pierwszej kawie i przy odrobinie szczęścia uzyskamy w ten sposób mnóstwo energii na całą resztę dnia.

Anna Przeliorz & Trec Team