GENODIETA

O tym, jak ogromny wpływ mają geny na nasze ciało, wiemy nie od dziś. To one decydują m.in. o tym, jak trawimy spożywane pokarmy i w jakim stopniu odkładają się one w postaci tkanki tłuszczowej. Jednak czy wiesz, że geny mogą również decydować o Twoich predyspozycjach żywieniowych? A dokładniej, o tym czy wybierzesz dietę mięsną, czy wegetarianizm?

W magazynie „Nature Ecology & Evolution” opublikowano wyniki badań dotyczące genu FADS, który determinuje w naszym organizmie poziom syntezy kwasów tłuszczowych z grupy omega 6 oraz omega 3. Jak wiemy, kwasy te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, głównie układu immunologicznego oraz nerwowego. Naukowcy porównując DNA ludzi współczesnych i tych z epoki paleolitu odkryli, że w rejonach gdzie w diecie przeważają produkty roślinne nad zwierzęcymi, dochodzi często do występowania allelu genu FADS1, odpowiedzialnego za wytwarzanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych zawartych w produktach roślinnych. Wcześniej, z racji tego, że dieta opierała się na mięsie oraz owocach morza, wspomniany wariant allelu występował znacznie rzadziej.

Obecnie w Europie występowanie allelu „wegetariańskiego” przeważa na południu, w krajach śródziemnomorskich, a allel „mięsny” na północy. Jeśli Twoje usilne próby przejścia na „wege” lub na dietę mięsną zakończyły się fiaskiem, może być to wynikiem właśnie tego, że Twój organizm jest genetycznie nastawiony na dietę złożoną z tych, a nie innych produktów.

Jednak jeżeli doszedłeś do wniosku, że Twój genotyp to zdecydowanie model mięsożercy, nie zapominaj, że warzywa i owoce nadal powinny stanowić lwią część Twojej diety ze względu na ogrom znajdujących się w nich substancji biologicznie aktywnych, witamin i minerałów. Skoro z ryb morskich najbardziej lubisz stek wołowy, zalecamy w kwestii kwasów tłuszczowych posilić się dobrej jakości suplementami (OMEGA 3-6-9, OMEGA 3).

W sytuacji kiedy jesteś głównie miłośnikiem diety wegetariańskiej, a mięso nie stanowi Twojego pierwszego wyboru, oprócz korzystania z naturalnych, roślinnych źródeł białka, zawsze możesz sięgnąć po wysokiej jakości odżywki białkowe (np. WHEY 100, ISOLATE 100).