KURKUMA MULTIFUNKCJONALNA

Czy wiesz, że kurkumina, czyli główny składnik kurkumy, wykazuje bardzo szeroki zakres działania zarówno na poziomie komórkowym, jak i w szerszej skali całego organizmu? Związek ten charakteryzuje się bardzo różnorodną aktywnością biologiczną, dzięki czemu może nie tylko pomóc utrzymać nasze zdrowie w dobrym stanie, ale również wesprzeć w walce z wieloma schorzeniami.

Kurkumina wpływa na biocząsteczki – w tym na białka – takie jak: czynniki transkrypcyjne, czynniki wzrostu, receptory, cytokiny i enzymy m.in. kinazy. Wiemy na pewno, że kurkumina wykazuje aktywność antyoksydacyjną, przeciwzapalną, przeciwwirusową, antybakteryjną, przeciwgrzybiczą, a także przeciwnowotworową. Z uwagi na te właściwości wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób: cukrzycy, astmy, artretyzmu, miażdżycy, chorób neurodegeneracyjnych oraz nowotworów.

Kurkumę można kupić w formie sproszkowanej w każdym supermarkecie lub jako korzeń nieco przypominający powszechnie dostępny korzeń imbiru – w tej formie z reguły na mniejszych bazarach lub w sklepach ze zdrową żywnością. W smaku nieco gorzka, doskonale sprawdza się w roli żółtego barwnika do naleśników czy ryżu. W czarnej herbacie w towarzystwie sproszkowanego imbiru i cynamonu, mleka i miodu, współtworzy rozgrzewający indyjski napój. Kurkuma jest także stosowana jako barwnik przemysłowy – na etykiecie znajdziemy go pod oznaczeniem E100.

Na przeziębienie

Doskonale wiemy, że powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” to złote motto, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Regularne dodawanie kurkuminy do dań i napojów, dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, może skutecznie aktywować nasz układ immunologiczny do walki z wszelakimi infekcjami.

Przeciw wolnym rodnikom i czynnikom zapalnym

Nasze ciało codziennie narażone jest na działanie substancji, które mogą powodować wzrost wytwarzania się w organizmie wolnych rodników. Jesienne powietrze, którego synonimem w ostatnich czasach stał się smog, indukuje wiele niekorzystnych reakcji zarówno na powierzchni naszej skóry, jak i wewnątrz organizmu. Tu także regularny dodatek kurkumy do codziennego jadłospisu to ekstra potencjał przeciwutleniający, spowalniający procesy starzenia się organizmu i ograniczający stan zapalny.

Działanie przeciwzapalne kurkuminy może być także wykorzystywane we wspomaganiu regeneracji stawów po kontuzjach, dlatego ekstrakt z kurkumy możesz znaleźć w suplementach takich jak Joint Therapy Plus, w celu maksymalizacji procesów odnowy mazi stawowej i chrząstek.

Na wątrobę

Wielokierunkowe działanie kurkuminy w organizmie dotyczy także wątroby. Udowodniono w badaniach, że regularna obecność tej substancji w diecie powoduje obniżenie enzymów wątrobowych, a także obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. W badaniu, w którym sztucznie indukowano szczurom stan hiperlipidemii, po podaniu ekstraktu z kurkumy już po 12 godzinach poziom cholesterolu ogółem oraz triglicerydów, obniżył się o ponad 80%!

Więcej kurkumy w kurkumie?

Kurkumina jest jednym z lepiej poznanych pod względem aktywności biologicznej związków, który wykazuje prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Głównym jednak problemem w wykorzystaniu jej w leczeniu różnych schorzeń jest szybki metabolizm w przewodzie pokarmowym, słaba rozpuszczalność w płynach ustrojowych i niska biodostępność.

Jak wykorzystać w 100% zdrowotne właściwości kurkumy? Piperyna, substancja odpowiadająca za ostry smak w pieprzu, zwiększa przyswajanie kurkuminy nawet 2000 razy. Biodostępność tego związku podnosi także dodatek tłuszczu lub zwiększenie temperatury, co czyni zeń doskonały dodatek do wielu potraw.

Anna Przeliorz