GABA: SPOSÓB NA LEPSZY SEN

Czy Wam również zdarza się, że po męczącym dniu w pracy i wyczerpującym treningu, kładąc się do łóżka – mimo totalnego zmęczenia – przez kilka godzin nie jesteście w stanie zasnąć, a kolejnego dnia czujecie się jeszcze bardziej zmęczeni? To w dzisiejszym świecie coraz częstsze zjawisko, któremu jednak możemy przeciwdziałać.

Towarzyszące nam cały dzień napięcie niełatwo jest wygasić podczas poprzedzającego sen zazwyczaj krótkiego wieczoru. Z pomocą może przyjść nam mądrze dobrana suplementacja – GABA, czyli kwas gammaaminomasłowy. Co to takiego? Jest to aminokwas niebiałkowy, powstający w naszym organizmie z kwasu glutaminowego, pełniący funkcję neurotransmitera. Jedną z właściwości GABA jest to, że, jako jeden z niewielu neurotransmiterów, dostarczany z zewnątrz, potrafi naśladować działanie naturalnego kwasu gammaaminomasłowego produkowanego przez organizm.

GABA działa na organizm poprzez blokowanie receptorów w układzie nerwowym, co w efekcie daje uczucie zrelaksowania, zmniejszenia napięcia i ułatwia efektywny, regeneracyjny sen. Kwas gammaaminomasłowy odpowiada także za rozluźnienie mięśni szkieletowych.

Czy są naturalne sposoby na podniesienie poziomu kwasu gammaaminomasłowego w organizmie? Wyniki badań wykazują, że wprowadzenie do codziennej rutyny długich spacerów oraz praktykowanie jogi, pozytywnie wpływa na stężenie tego neurotransmitera. Działanie GABA możemy również zintensyfikować, zwiększając w naszym jadłospisie ilość produktów bogatych w magnez oraz stosując napary z korzenia kozłka lekarskiego. Efektywność działania kwasu gammaaminomasłowego w dużym stopniu zwiększa także jednoczesna suplementacja witaminą B3. Osłabić jego działanie natomiast może spożywanie alkoholu.

Ciekawostką jest, że kwas gammaaminomasłowy w większych dawkach stosowany jest także w celach terapeutycznych przy leczeniu choroby Parkinsona, epilepsji, depresji klinicznej, ale także w celu podniesienia poziomu hormonu wzrostu i obniżenia kortyzolu. Stosowany był także mając powodować wzrost IQ wśród osób z upośledzeniem umysłowym. Jak widać, działanie GABA jest wszechstronne.

Jak dawkować GABA? Zalecane jest przyjmowanie suplementu ok. 30 minut po treningu i bezpośrednio przed snem. Dawka – 750 mg kwasu gammaaminomasłowego (GABA 750).

Anna Przeliorz-Pyszczek