ZMA: REGENERUJ SIĘ!

Dla wielu osób prowadzących aktywny tryb życia ZMA to niezbędny suplement, doskonale wpływający na regenerację potreningową. Połączenie cynku, magnezu i witaminy B6 znakomicie wpływa na mechanizm regeneracyjny, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Trenując ciężko i realizując swoje cele, czy to sylwetkowe, czy związane z poprawą parametrów fizycznych, nakładamy na cały swój organizm ogromne obciążenie. Mało tego – mówi się, że żyjemy dwa, a nawet trzy razy bardziej intensywnie od przeciętnego człowieka. Szczególnie daje się we znaki obciążenie układu nerwowego, gdyż mamy tu do czynienia z intensywną pracą fizyczną z jednoczesnym podniesieniem koncentracji w trakcie treningu. Wbrew pozorom, natężona aktywność psychofizyczna to nie tylko zwiększenie zapotrzebowania na podstawowe składniki odżywcze, ale również w dużej mierze na witaminy i minerały, a regeneracja pod kątem umysłowym / psychicznym jest niezmiernie istotna dla wyników fizycznych i odwrotnie.

Podczas ciężkiego wysiłku fizycznego odnotowuje się zużycie ogromnych ilości takich pierwiastków jak żelazo oraz cynk. Odpowiednia dawka cynku jest korzystna dla procesu wytwarzania hormonu anabolicznego – insuliny. Jednocześnie wpływa dość dobrze na syntezę białek. Nie zapominajmy, że tempo syntezy białek jest też powiązane ze stopniem oraz tempem regeneracji. Cynk działa korzystnie na obciążony organizm, ponieważ wprowadza tak zwany „czas wyciszenia”, podczas którego zachodzi normalizacja pracy układów nerwowego i krwionośnego. Chodzi tutaj między innymi o jego udział w procesach wytwórczych prostaglandyn i jednocześnie dobry wpływ np. na pracę serca czy ciśnienie krwi.

Magnez, obecny w suplemencie ZMA, posiada kilka ciekawych właściwości. Nie dość, że w mniejszym lub większym stopniu bierze udział w przeszło 300 procesach metabolicznych, to jeszcze zabezpiecza nas poniekąd przed demineralizacją kości. Mowa o optymalizowaniu poziomu fosforanów wapnia. Warto wspomnieć, że suplementacja ZMA czy samym magnezem (przy zachowaniu równowagi np. z wapniem) jest bardzo pożyteczna w czasie cyklu kreatynowego. Sama kreatyna nie załatwi sprawy, ale umożliwi wykonanie cięższej pracy, nasili procesy anaboliczno–regeneracyjne oraz pozwoli na uzyskanie mocniejszych bodźców rozwojowych dla mięśni. Magnez będzie tu idealnym uzupełnieniem z uwagi na dobry wpływ na transport oraz efektywność kreatyny.

Witamina B6 natomiast stanowi znakomite uzupełnienie działania wcześniej wymienionych pierwiastków, jeśli chodzi o sferę regeneracyjną oraz poprawę efektywności treningowej. Poza wpływem na poprawę komfortu psychicznego, bierze też udział w glikogenolizie i w glikogenezie jako koenzym. Doskonale wiemy jak istotna dla rozwoju muskulatury jest sprawna produkcja glikogenu, czyli cukrowca który jesteśmy w stanie magazynować (m.in. w mięśniach). Glikogen bierze również udział w przemianach cynku i tryptofanu, jednocześnie sprzyjając wytwarzaniu hormonu szczęścia, serotoniny.

ZMA to kombinacja składników pozwalająca na wyciszenie i zrównoważenie organizmu oraz uruchomienie procesów niezbędnych w prawidłowej regeneracji potreningowej, a co za tym idzie – pomagająca w przyroście tkanki mięśniowej.

Janusz Ziółkowski